2019-07-18, godzina
imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Szkoła Podstawowa


HISTORIA SZKOŁY i Krempach w latach 1945-2005 w budowie.

Historię szkolnictwa i Krempach nie można opisać oddzielnie. Wydarzenia polityczne, gospodarcze, życie szkoły, kościoła, gminnej spółdzielni, budowa domu kultury, działalności organizacji::Tow. Słowaków, LZS Spisz, orkiestry i straży pożarnej , wymaga szczegółowej oceny. Ze względu na rozległy materiał, całość podam w oddzielnej zakładce, która jest w opracowaniu.
F.P.


   

SZKOLNICTWO w 1996-2006

Już w latach 80 XX wieku nasza szkoła była za mała dla rozrastającej się miejscowości. Od 1985 młodsze roczniki dzieci uczyły się w prywatnym domu U Muziki, na nowo wybudowanej farze-plebanii(salce katechetycznej) oraz gimnastyka w okresie zimy w WDK.

Dyrekcja szkoły oraz włodarze wsi wszelkimi sposobami walczyli o budowę nowej szkoły, jednak z roku na rok oddalano projekt z powodu braku funduszy w gminie. W roku 1994/95 ujęto w planie zagospodarowania i budżecie gminy naszą szkołę, zaczęto też pierwszy wykup działek(na polu…Blyso) ul.Kamieniec. Mieszkańcy zobowiązali się w czynie społecznym do odpracowania po 5 dniówek roboczych spod numeru. Były to prace związane z przywozem piasku, żwiru, kamieni, rozładunek materiałów oraz proste prace budowlane. W 1996r.rozpoczęto budowę, kopanie fundamentów, budowa parteru, było też uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego z udziałem abp. Fr. Macharskiego. Budowa szła pełnym tempem, gdyż wykonywały ją firmy specjalistyczne.

Zakończono budowę w roku 1999, by oddać ja do użytku 1 września, równocześnie z reformą szkolnictwa, która zakładała szkoły gimnazjalne. Gmina z braku innych możliwości umieściła w naszej szkole gimnazjum dla uczniów z 10 pobliskich miejscowości oraz naszą podstawówkę. Razem było ponad 600 uczniów. Szkoła piękna, wielka, jeszcze nie ocieplona, ale spełnia wszelkie warunki nowoczesnej, z wszelkimi wygodami technicznymi, jest też długo oczekiwana hala sportowa.

Szybko okazało się, że to obiekt zbyt ciasny, by pomieścić gimnazjum i podstawówkę. Gmina po raz drugi zmuszona, podejmuje się remontu i rozbudowy starej poczciwej podstawówki w roku 2000, który trwał całe trzy lata. Uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku nastąpiło 14.listopada 2003r.

Obecna podstawówka to obiekt marzeń, posiada siedem klas, w tym salę komputerową, oraz bibliotekę, zaplecze stołówki, salę gimnastyczną, sanitariaty a na poddaszu zagospodarowano klasę integracyjną(0). Całość ogrzewana olejem opałowym Na zewnątrz jest boisko sportowe a także parking dla samochodów, szkoła jest ogrodzona i bezpieczna.

W szkole pracuje ok.15 nauczycieli z kwalifikacjami oraz 3 osoby obsługi technicznej. Do szkoły uczęszcza 134 dzieci w tym na język słowacki 38 uczniów, język angielski wprowadzono dla klas IV- VI w roku 97/98 oraz dla klas I – III w roku 2005/06. Szkołę w wyniku wygrania konkursu prowadzi p. mgr Lidia Kamoń z Łopusznej.


Więcej. www.spkrempachy.republika.pl
Foto.:
       

12.12.2006r. Tekst i foto.: Paulina i Franciszek Pacyga

Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl foto.ntarg.pl
sz.c0.pl
adamkokot.pl
ospfrydman.republika.pl
nowytarg.sk
http://podtatranskenoviny.delphi.sk/
mok.nowytarg.pl
podhale24.pl
ugnowytarg.pl
http://www.malopolskie.pl/
lapszenizne.pl
nowotarski.pl
http://www.folklorfest.sk/
adamowski.com.pl
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
tatrzanskibs.pl
Czarna GĂłra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
JurgĂłw
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Nişne
Łapsze Wyşne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb