2018-11-20, godzina
imieniny: Anatola, Edyty, Rafaa

70 lat Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krempachach

data: 27.11.2017 15:46 / odwiedzin: 661 / Franciszek Pacyga

Początki spółdzielczości w Krempachach datowane są na czasy międzywojenne .
Jak podaje publikacja „U podnóża Górców” -  Założone Kółko Rolnicze  prowadziło sklepik, sprowadzało nawozy sztuczne, a w ramach akcji Okręgowego Towarzystwa Rolniczego doświadczenia z nawozami sztucznymi prowadzono w Krempachach i Gronkowie. W Krempachach przed wybuchem II wojny światowej prezesem Kółka był Karol Słowik. Odbyte 22 stycznia 1939 roku Walne Zgromadzenie stwierdziło, że obroty prowadzonego sklepiku za ostatnie 11 miesięcy wyniosły 36.000 zł, a czysty zysk 2.293zł 74 gr.

W czasie wojny w latach 1939 – 1945, materiały budowlane, narzędzia i maszyny rolnicze, nawozy sztuczne zakupywano w spółdzielni NUPOD w Sp. St. Wsi (Słowacja).

Po wojnie, kiedy już  następowała stopniowa stabilizacja życia, a wieś przestała nękać  banda „Ognia”, postanowiono reaktywować spółdzielnię. Oficjalnej rejestracji dokonano w 1947 roku, o nazwie „Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Krempachach”,  prezesem ponownie wybrano Karola Słowika. Członkami spółdzielni byli mieszkańcy trzech spiskich miejscowości Krempach, Nowej Białej i Dursztyna.

Budowanie pozycji spółdzielni nie było łatwe, magazynami na pasze, nawozy sztuczne i materiały budowlane służyły pomieszczenia gospodarcze i stodoły (także nieużywane i niszczejące  pomieszczenia plebanii-fary), tak w Krempachach jak i Nowej Białej.  Pierwszą budową z uzyskanych środków własnych był budynek biurowca i magazyn nawozów sztucznych, wybudowany w latach 1961 – 62. Kolejno wybudowano; sklep w Nowej Białej, Dursztynie i Krempachach.  Następnie wybudowano punkt skupu żywca i materiałów rolnych, oraz dalsze magazyny towarów masowych, uruchomiono punkt skupu mleka i drugi sklep spożywczy „Kiosk”. Wokół spółdzielni od okresu wojny do lat dziewięćdziesiątych ub. wieku toczyło się intensywne życie polityczne i gospodarcze wsi.  Zarząd spółdzielni w miarę skromnych  możliwości wspierał działalność p. pożarową, kulturalną i sportową naszych wiosek. W latach sześćdziesiątych „ U Kory” otwarto Spółdzielnie Zdrowia, bezpłatną dla członków spółdzielni.  W latach 1972 – 75 wybudowano punkt „Gastronomiczno – handlowy/sklep-bar”, w 1989 otwarto wybudowany kompleks „Piekarnia i Rozlewnia Wód”.

W 1973 r. doszło do połączenia rywalizujących do tej pory dwóch spółdzielni „Turbacz” z Łopusznej i naszej o nazwie „Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Krempachach”  z siedzibą i biurami w Krempachach. Terenem działania było 11 wsi wschodniej części Gminy Nowy Targ. Jako że w kraju panował ogólny niedostatek wszelkich towarów i materiałów, jedyną nadzieją na uzyskanie upragnionych dóbr było „odstanie w kolejce przed GS-sem”.

Stan monopolu spółdzielni na wszelkie towary trwał do okresu przemian ustrojowych i społeczno-gospodarczych w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku. Uwolnienie  gospodarcze rynku, swobodny handel i dostępna działalność gospodarcza poszczególnego mieszkańca, nowo zakładane firmy rodzinne spowodowały niebezpieczną konkurencję dla niewystarczająco efektywnych  spółdzielni, sparaliżowanych narzuconą biurokracją.  Także rola naszej spółdzielni traciła stopniowo na atrakcyjności,  zaczęła się wyprzedaż majątku  trwałego. W dzierżawę oddano wiele nieczynnych budynków na rzecz prywatnych przedsiębiorców.

W tym roku mija „70 rocznica założenia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krempachach”. Najstarszym mieszkańcom zapewne łezka  w oku się kręci, na myśl tamtych dobrych czasów, kiedy to dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców i członków spółdzielni,  nasza miejscowość miała mocną pozycję gospodarczą na Spiszu i Podhalu.

Obecnie w 2017 r.  spółdzielnia zatrudnia tylko 9 pracowników oraz posiada jeszcze budynki i działki, tj:

-  w Krempachach;  piekarnię, hurtownię napojów + działkę, budynek handlowy  sklep Nr.1/bar, plac węgłowy, budynek biurowiec z magazynem + działka, dwa magazyny pod lasem + działki.

- w Nowej Białej; sklep spożywczy + działkę.

- w Łopusznej; dwa magazyny, plac węglowy + działki z dojazdem.

Budynki i pomieszczenia spółdzielni w chwili obecnej dzierżawi 12 podmiotów gospodarczych.                                                                                   

We wrześniu  br. na zasłużoną emeryturę przeszedł  Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni Krempachy - Walenty Gryguś.

W dniu 29 września  2017 r., Rada Nadzorcza „Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krempachach”, w związku z odejściem na emeryturę Prezesa Zarządu Walentego Grygusia, odwołała go ze stanowiska, a na jego miejsce jako Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni powołała Marię Brzyzek  (dotychczasową Główną Księgową).

Wykaz prezesów za okres 70 lat:

-  Karol       Słowik             - 1947 – 1949
-  Andrzej   Nowobilski      - 1949 – 1959
-  Józef       Gryguś             - 1959 – 1971
-  Józef       Długi                - 1971 – 2003
-  Walenty  Gryguś             - 2003 – 2017
-  Maria      Brzyzek           -  2017 – nadal                                          

 

źródło Gm. Sp-nia,   (FP). 20.11.2017 r.

 

Sprawdzone zabiegi, czyli jak szybko i skutecznie oczyci twarz - Nowy Targ
zobacz również


zdjeciadodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl www.spisskastaraves.sk
tsp.org.pl
mok.nowytarg.pl
dursztyn.ugnowytarg.pl
http://zorfrydman.futbolowo.pl/
www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl
goral.info.pl
http://podtatranskenoviny.delphi.sk/
ospfrydman.republika.pl
nowabiala.com
ugnowytarg.pl
http://gimpress.c0.pl/
rogoznik.bnx.pl
www.fotografie.nowytarg.pl
lapszenizne.pl
gold-fotografia.pl
Czarna Góra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
Jurgów
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Niżne
Łapsze Wyżne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb