2018-06-24, godzina
imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Odpust parafialny ku czci św. Walentego

data: 14.02.2017 18:48 / odwiedzin: 984 / Franciszek Pacyga

            W tygodniu poprzedzającym cała parafia przygotowała się do uroczystości odpustowych. Gospodynie (gazdynie)  przygotowywały domowe wyśmienite spiskie wypieki, zapewne w wielu gospodarstwach doszło także do zakalacki (świniobicia), aby mieć świeże mięso odpustowy obiad.

            Pogoda na odpust  była typowo zimowa, słoneczna i mroźna. Kościelny z mozołem usunął zwały zmarzniętego śniegu z chodników. Rada Parafialna od miesiąca już lepiła woskowe świece. Lśniły nowością dopiero co odrestaurowane; żyrandol główny i kinkiet „wieczna lampka”.  Służba kościelna z komitetem porządkowała i podgrzewała nagrzewnicą wyziębiony  kościół, ołtarze ozdobiono świeżymi kwiatami. Orkiestra zebrała się ale w mocno okrojonym składzie. Parafianie odkurzali  stroje, ale z powodu mocnych mrozów tylko nieliczni zjawili się w strojach spiskich w kościele.

                        Za klawiaturą zabytkowego organu zasiadła Kasia Długa, wspomagała się nowym sprzętem elektronicznym multimedialnym.

            Jak mawiali nasi dziadkowie, jeszcze w XX w. odpust św. Walentego trwał dwa dni. Główny odpust był dla pielgrzymów i gości. Gospodarze ustępowali miejsca w kościele, pilnowali furmanek, gospodynie szykowały odpustowy posiłek. Dzień następny był w całości przeznaczony dla parafian.

            W tym roku aby przywrócić blask dawnemu świętowaniu, ks. prob. Dariusz Ostrowski rozszerzył wydarzenia odpustowe do czterech dni. Sobota – to Dzień Chorych i Niepełnosprawnych – Sanktuarium Cierpienia, niedziela - Dzień Odnowienia Przysięgi Małżeńskiej, poniedziałek - Dzień Narzeczonych i Zakochanych, wtorek - Odpust ku czci św. Walentego.

            Tematem kazań był i nadal jest kult świętego Walentego, orędownika miłości, lekarza chorób trudnych m. inn. epilepsji. Święty Walenty żył w III wieku n.e., kiedy chrześcijaństwo było najbardziej niszczone. Relikwie  naszego świętego znajdują się w Krakowie. Obecnie modne stało się świętowanie w kulturze zachodniej tzw. Walentynek. Nam to nie przeszkadza, gdyż przez to w Krempachach mamy podwójne święto.  Miłość do drugiego człowieka jest najważniejsza, miłość to oddanie się drugiej osobie.

            Uroczysty charakter mszy odpustowych podkreśla typowe dla tego odpustu palenie świec  i modlitwy w intencji sobie wiadomych wokół ołtarza oraz  mocne miedziane brzmienie naszej orkiestry, które sprawia niesamowite wrażenie.

            Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim  za liczną obecność, tak pielgrzymom jak i gospodarzom. Wszystkim imiennikom Walentym złożył serdeczne życzenia imieninowe. Obecnie w naszej parafii żyje 33 imienników Walentych, a 22 lata wcześniej za ks. prob. Wieczorka było  51 Walków.
            W czasie obydwu sum odpustowych, pomimo dnia roboczego kościół był zapełniony. Obecni byli księża z dekanatu niedzickiego i nowotarskiego oraz z słowackiego Zamagurza. Obecni byli także były ks. prob. Jacek Wieczorek, księża diakonowie ks. Łukasz, ks. Piotr i diakon Marcin. Obecne były też dziennikarki z tygodnika katolickiego „Niedziela”, aby na żywo obserwować nasz odpust.

            Na placu przed cmentarzem orkiestra już tradycyjnie wykonała mini koncert marszowy,  pielgrzymi wykorzystali czas na zakup  cukierków palonych na licznych straganach. Miejscowi prosili na odpustowy obiad rodziny znajomych z sąsiednich miejscowości.

            Po południu nastał czas  biesiadowania, wszak odpust to najważniejszy dzień w parafii, jest to też dobry czas na  celebrowanie  „święta zakochanych - Walentynek” !

            Tekst i zdjęcia – FP. 14.02.2017 r.zdjecia

Obszerniejsza galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się  tutaj 

dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl www.spisskastaraves.sk
foto.ntarg.pl
http://zorfrydman.futbolowo.pl/
ugnowytarg.pl
mok.nowytarg.pl
adamkokot.pl
lapszenizne.pl
http://www.malopolskie.pl/
nowytarg.sk
goral.info.pl
spisz.org
www.spkrempachy.szkolnastrona.pl
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
sz.c0.pl
tatrzanskibs.pl
ospfrydman.republika.pl
Czarna GĂłra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
JurgĂłw
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Nişne
Łapsze Wyşne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb