2018-04-21, godzina
imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Czytanie na V niedzielę wielkanocną. Ogłoszenia parafialne i intencje mszalne.

data: 13.05.2017 23:38 / odwiedzin: 447 / Franciszek Pacyga

V Niedziela Wielkanocna - 14 maja 2017 r. 

 1. 1.                 Gościmy dzisiaj w naszej parafii ks. Adama Uniwersała z Centrum Jana Pawła II w Krakowie Nie lękajcie się! Dary złożone na składkę są przeznaczone na wsparcie i rozwój tego sanktuarium. Przed kościołem zbierane są ofiary do puszek na pomoc pogorzelcom z Łopusznej.
 2. 2.                 W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypadają:
 3. 3.                 W tym tygodniu w poniedziałek i czwartek o 17.15 odbędą się próby przed I Komunią Św.
 4. 4.                 W przyszłą sobotę dzieci z klasy III szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania. Od godz. 9.00 będzie możliwość wyspowiadania się u jednego z 4 spowiedników. Proszę, aby z tej spowiedzi skorzystali wszyscy związani z dziećmi pierwszokomunijnymi.
 5. 5.                 Za tydzień  na Mszy Św. o godz. 11.00 dzieci z klasy III po raz pierwszy przystąpią do Komunii Św. Dzieci wraz z rodzicami i chrzestnymi gromadzą się przed kościołem o 10.45. Do udziału w tej uroczystości zachęcam rodziców i chrzestnych, rodzeństwo i najbliższych krewnych. Pozostałych parafian proszę, aby wzięli udział we wcześniejszych mszach św. o 7.30 po słowacku lub o 9.00 po polsku.
 6. 6.                 W sobotę przez Krempachy dwukrotnie będą przejeżdżali kolarze uczestniczący w wyścigu. Organizatorzy przepraszają za utrudnienia i proszą o zamknięcie zwierząt domowych, ograniczenie wyjazdów na drogę i aktywne kibicowanie w godzinach 11.00-11.15 oraz 14.00-15.30. Trasa wyścigu przedstawiona jest na plakatach.
 7. 7.                 W najbliższy piątek, 19 maja, na ekrany kin w całej Polsce wchodzi film pt. Teraz i w godzinę śmierci. Jest to opowieść o sile modlitwy różańcowej. Gorąco zachęcamy do obejrzenia tego filmu w kinie.
 8. 8.                 Wśród prasy katolickiej można dziś nabyć Gościa Niedzielnego, majowy numer miesięcznika Posoľ oraz nowy numer miesięcznika Misyjne Drogi. Dzięki tej lekturze można zapoznać się z życiem codziennym w krajach misyjnych. Jeden egzemplarz kosztuje tylko 4 zł,
 • w poniedziałek – wspomnienie bł. Zofii Czeskiej, zakonnicy;
 • we wtorek – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, głównego patrona Polski;
 • w czwartek  - wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, prezbitera.

NIEDZIELA, 14 maja

7.30      sł.         ZA PARAFIAN

9.00                   w int. Jakuba Jana Wilkosza z okazji chrztu świętego – o Boże błog. i wzrastanie w łasce dla niego oraz jego rodziców i chrzestnych

10.30                 w int. Krystyny i Romana z okazji 25. rocz. ślubu – podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie i Boże błog. na dalsze lata życia dla jubilatów i ich rodziny

 

PONIEDZIAŁEK, 15 maja

ok. 19.00          zbiorowa za zmarłych

WTOREK, 16 maja

ok. 19.00          zbiorowa za żyjących

ŚRODA, 17 maja

ok. 19.00          + Józef Pacyga – od Lucyny i Dominika Bendyk z Nowej Białej

CZWARTEK, 18 maja

ok. 19.00          + Marian Sadłowski – od brata Stanisława z żoną i dziećmi 

PIĄTEK, 19 maja

ok. 19.00          + o. Paschalis Gryguś – od Anny Palonek z rodziną

SOBOTA, 20 maja

ok. 19.00          + Marian Sadłowski – 1 rocz. śm.

 

NIEDZIELA, 21 maja

7.30      sł.         ZA PARAFIAN

9.00                   w int. Małgorzaty i Jana – o Boże błog. i zdrowie dla całej rodziny

 

11.00                I KOMUNIA ŚW.
.....

V NIEDZIELA WIELKANOCNA, ROK APIERWSZE CZYTANIE (Dz 6,1-7)

Wybór pierwszych diakonów

Czytanie z Dziejów Apostolskich.

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy.
Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: „Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i po­słudze słowa”.
Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szcze­pana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce.
A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 33,1-2.4-5.18-19)

Refren:Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana, *
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze, *
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci *
i żywił ich w czasie głodu.


DRUGIE CZYTANIE (1 P 2,4-9)

Powszechne kapłaństwo

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła.

Najmilsi!
Zbliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony”.
Wam zatem, którzy wierzycie, cześć. Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.
Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Oto słowo Boże.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 14,6)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi
do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (J 14,1-12)

 

Ja jestem drogą, prawdą i życiem

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”.
Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?”.
Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”.
Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”.
Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: »Pokaż nam Ojca?«. Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.

Oto słowo Pańskie.
...

5. veľkonočná nedeľa

Refrén: Tvoje milosrdenstvo, Pane, nech je nad nami, ako dúfame v teba. alebo Aleluja.
Aleluja, aleluja, aleluja. Ja som cesta, pravda a život, hovorí Pán; nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.

Skutky apoštolov   −   Sk 6, 1-7

Vyvolili si sedem mužov plných Ducha Svätého

V tých dňoch, keď počet učeníkov rástol, Helenisti začali šomrať na Hebrejov, že pri každodennom obsluhovaní zanedbávajú ich vdovy. Preto Dvanásti zvolali zhromaždenie učeníkov a povedali: „Nie je správne, aby sme my zanedbávali Božie slovo a obsluhovali pri stoloch. Preto si, bratia, vyhliadnite spomedzi seba sedem osvedčených mužov, plných Ducha a múdrosti, a na túto úlohu ustanovíme ich. My sa budeme celkom venovať modlitbe a službe slova.“

Táto reč sa páčila celému zhromaždeniu a vyvolili si Štefana, muža plného viery a Ducha Svätého, ďalej Filipa, Prochora, Nikanora, Timona, Parmenáša a Mikuláša, prozelytu z Antiochie. Postavili ich pred apoštolov a oni sa modlili a vložili na nich ruky.

Božie slovo sa šírilo a počet učeníkov v Jeruzaleme veľmi rástol. Aj veľa kňazov poslušne prijalo vieru.

Kniha žalmov   −   Ž 33, 1-2. 4-5. 18-19

Refrén: Tvoje milosrdenstvo, Pane, nech je nad nami, ako dúfame v teba. alebo Aleluja.
Plesajte, spravodliví, v Pánovi; *
statočným sluší spievať pieseň chvály.
Oslavujte Pána citarou, *
hrajte mu na desaťstrunovej lutne. R.
Lebo Pánovo slovo je pravdivé *
a verné všetko jeho konanie.
Miluje spravodlivosť a právo; *
milosti Pánovej plná je zem. R.
Hľa, oko Pánovo bdie nad tými, čo sa ho boja, *
nad tými, čo v jeho milosrdenstvo dúfajú,
aby ich zachránil pred smrťou *
a v čase hladu nakŕmil. R.

Prvý Petrov list   −   1 Pt 2, 4-9

Dajte sa vbudovať ako živé kamene do duchovného domu

Milovaní, prichádzajte k Pánovi, k živému kameňu, ktorý ľudia síce zavrhli, ale pred Bohom je vyvolený a vzácny, a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu, do svätého kňazstva, aby ste prinášali duchovné obety, príjemné Bohu skrze Ježiša Krista. Preto je v Písme: „Hľa, kladiem na Sione kameň uholný, vyvolený a vzácny; kto v neho verí, nebude zahanbený.“

Vám teda, ktorí veríte, je na česť; pre tých však, čo neveria: „Kameň, čo stavitelia zavrhli, sa stal kameňom uholným,“ „kameňom úrazu a skalou pohoršenia“. Oni naň narážajú, lebo neveria slovu. A na to sú aj určení.

Ale vy ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, ľud určený na vlastníctvo, aby ste zvestovali slávne skutky toho, ktorý vás z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla.

Evanjelium podľa Jána   −   Jn 14, 1-12

Aleluja, aleluja, aleluja. Ja som cesta, pravda a život, hovorí Pán; nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.
Ja som cesta, pravda a život

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nech sa vám srdce nevzrušuje! Veríte v Boha, verte aj vo mňa. V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Keby to tak nebolo, bol by som vám povedal, že vám idem pripraviť miesto?! Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja. A cestu, kam idem, poznáte.“

Tomáš mu povedal: „Pane, nevieme, kam ideš. Akože môžeme poznať cestu?!“

Ježiš mu odpovedal: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa. Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“

Filip sa ozval: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“

Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!‘ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám zo seba, ale Otec, ktorý ostáva vo mne, koná svoje skutky. Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte!

Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi.“

....

 zdjecia
dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl http://www.malopolskie.pl/
adamkokot.pl
rogoznik.bnx.pl
foto.podhale.pl
www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl
www.spkrempachy.szkolnastrona.pl
http://zorfrydman.futbolowo.pl/
tsp.org.pl
nowytarg.sk
sz.c0.pl
http://www.folklorfest.sk/
http://podtatranskenoviny.delphi.sk/
ugnowytarg.pl
goral.info.pl
spisz.org
podhale24.pl
Czarna GĂłra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
JurgĂłw
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Nişne
Łapsze Wyşne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb