2023-09-26, godzina
imieniny: Cypriana, Justyny, ucji

Wiejskie Zebranie Sprawozdawcze za 2017 rok

data: 17.04.2018 20:16 / odwiedzin: 2059 / Franciszek Pacyga

W dniu 14 marca  2018 r. w WDK odbyło się planowe cykliczne Wiejskie Zebranie Sprawozdawcze z działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2017 rok. Za stołem obrad zasiedli: Józef  Pietraszek – Sołtys, Józef  Lorenc – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ. Sekretarzem zebrania na wniosek sołtysa wybrano Marię Krzysztofek.

Po przywitaniu obecnych mieszkańców oraz wójta gminy, sołtys przedstawił plan zebrania który został przyjęty jednogłośnie. Następnie przedstawił sprawozdanie z działalności rady sołeckiej i sołtysa za 2017 rok. 

Do dyspozycji sołtysa była kwota 363 tys. zł. Wykonano następujące zadania: wykonanie dwóch zastawek wodnych p.poż na Zobielu, wykonanie drogi i przepustu wodnego  w polu Kiźlinek i Grynćiny, wykonanie mostku k/gimnazjum na ul. Kamieniec z modernizacją oświetlenia (z fund.UG NT), wykonanie drogi do Łęgu, do Łazu, na Blyse, odśnieżanie dróg gminnych, wykonanie trasy biegowej narciarskiej, zakup kruszywa na podsypkę dróg polnych, łatania dróg gminnych asfaltowych, odśnieżanie zimowe dróg wiejskich, wykonanie oświetlenia ul. Długa i Kamieniec, wykonanie ulicznego oświetlenia świątecznego, promocja wsi tj. zakup instrumentu dla orkiestry dętej, dofinansowanie festynu wiejskiego, zespołu Zielony Jawor, utrzymanie OSP, wymiana kotła CO w remizie, ogrzewanie i oświetlenie  remizy, płaca pracownika interwencyjnego (koszenie trawy i uprzątanie wsi), prowadzenie strony internetowej Krempach, remont wodociągu, wywóz śmieci z koszy wiejskich, przygotowanie dokumentacji i budowa drogi/ścieżki rowerowej do Dursztyna, dofinansowanie remontu kościoła św. Walentego, itp. wszystko za kwotę 363.218 zł., oraz z Funduszu Sołeckiego 37.142 zł.

Głos zabrał wójt Jan Smarduch, który wspomniał o bieżącym utrzymaniu i poniesionych kosztach: wykonanie drogi w polu Do Łęgu/Ślog, zakup gruntów pod ścieżkę rowerową, utrzymanie szkoły podstawowej, utrzymanie gimnazjum, oświetlenie uliczne, konserwacja budynków szkolnych, przedszkola, WDK, podział działki, utrzymanie LKS-u, Zielonego Jaworu, Orkiestry dętej. W sumie Krempachy otrzymały; Rada Sołecka i Fundusz Sołecki – 340 tys., wykonanie dróg i łatanie dziur – 450 tys, oświata – 50 tys,  inne – 15 tys. zł.

Ponadto wójt wspomniał o bieżących sprawach: Plan zagospodarowania przestrzennego będzie wystawiony w gminie pod koniec roku. Jest apel do mieszkańców o zastanowienie się co zrobić z budynkiem szkolnym aby zarobił na siebie.
Urząd Gminy obecnie przeprowadza przetargi na kanalizację i oczyszczalnie ścieków, w maju nastąpi trzeci etap przetargu na oczyszczalnię, której koszt wynosi 9 mln zł, koszt kanalizacji wynosi 7 mln,  koszt całkowity inwestycji podrożał do kwoty 28 mln zł., a dotacja Woj. Funduszu Ochrony Środowiska wynosi 40 %, na pozostałe trzeba zaciągnąć kredyty. Obecnie trwa uzupełnienie środków dofinansowania do budowy oczyszczalni ze Środków Funduszu  Ochrony Środowiska (kredyt 8 mln zł.), rozpoczęcie robót prawdopodobnie wczesną jesienią.


Program „Ścieżka rowerowa wokół Tatr” jest kontynuowany. Ma ona służyć wszystkim użytkownikom dróg, tak rowerzystom jak i rolnikom.  Program  fotowoltaika i solary po uzyskaniu środków będzie kontynuowany w 2019 roku.

Plan pracy na rok 2018 zaproponowany przez Sołtysa i Radę Sołecką. Do dyspozycji i wykorzystania jest kwota 373.655 zł. Ze względu na zbliżający się termin budowy kanalizacji i oczyszczalni a związku z tym nieprzewidzianymi kosztami, prace do wykonania zaplanowano w minimalnej wersji tj.; zamontowanie dodatkowych 3 lamp ulicznych na ulicy Długiej (do Pacygi), remont ulicy Tatrzańskiej z zamontowaniem korytek i płytek ażurowych, asfaltowanie dróg wzdłuż ścieżki rowerowej do Dursztyna, usunięcie awarii wodociągowych, odwodnienie drogi polnej na Flocki, remont ogrodzenia Placu zabaw w centrum. Czyszczenie potoka wzdłuż remizy.

W czasie dyskusji z sali padły jeszcze następujące  tematy:

Niszczenie dróg polnych, pastwisk i lasów przez hordy motocyklistów. Wypas bydła w sezonie letnim może być dokonywany tylko zgodnie z Kodeksem Drogowym. W Krempachach jest to odwieczna tradycja, jest to teren typowo rolniczy, ale postępu nie zatrzymasz, więc zdania co do wypasu i organizacji tegoż są podzielone. Jezdnia jest do wykorzystania przez wszystkich użytkowników, ma służyć pojazdom jak i prawidłowo pędzonemu bydłu. Sprawa nadal będzie aktualna po wykonaniu ścieżek rowerowych, biegnących ulicami Tatrzańska i drogami polnymi. Jak powiedział sołtys, sprawa dogadania należy wyłącznie do właścicieli bydła. Jak na razie nikt nie spytał o zdanie mieszkańców, nie posiadających żadnego dobytku a wspólnie żyjących w naszej miejscowości. Omówiono jeszcze; zadaszenie klatki schodowej na WDK, podjęcie działań na rozbudowę remizy, zagospodarowanie budynku szkoły podstawowej, prośba o zamontowanie lustra ulicznego na styku ulic Słonecznej i Spiskiej, wypalanie traw jest karalne – OSP musi wskazać winnego podpalania i skierować sprawę do policji, remonty hydrantów p.poż, plan budowy nowego wodociągu i nowych ujęć wody, budowa chodników na ul. Polnej i Na Równi, zmiana oznakowania ulicznego  w centrum, nadanie nazw nowym ulicom  w Kamieńcu/ Blysie, zbiór folii po sianokiszonce, wielkie gabaryty. Apel sołtysa do właścicieli wałęsających się psów po wsi o dopilnowanie właściwego porządku. Apel sołtysa o niekorzystanie z przejazdu po mostku „Do Galiniaka” na ul. Tatrzańskiej z powodu złego stanu. Należy korzystać z nowego ,w zeszłym roku wybudowanego pięknego dużego mostu łączącego ulice Tatrzańską i Spiską, a jest on dalej tylko 100 m.

Sołtys Józef  Pietraszek a zarazem Przewodniczący Ekonomicznej Rady Parafialnej podziękował wójtowi Janowi Smarduchowi za finansową pomoc z Urzędu Gminy Nowy Targ podczas remontu kościoła św. Walentego i przekazał okolicznościowe tablo.

Administrator strony www.krempachy.espisz.pl , Franciszek Pacyga postanowił nie przedłużać umowy na prowadzenie krempaskiej strony.

Listę obecności  podpisało około  80 uczestników zebrania.

Wszystkie wymienione były na bieżąco relacjonowane na naszej stronie www.krempachy.espisz.pl, w zakładce Aktualności (po lewej stronie menu, druga od góry).

FP-14.04.2018 r.

 

 

Sprawdzone zabiegi, czyli jak szybko i skutecznie oczyci twarz - Nowy Targ
zobacz również


zdjecia
dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl tatrzanskibs.pl
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
sz.c0.pl
nowabiala.com
foto.ntarg.pl
ugnowytarg.pl
spisz.org
goral.info.pl
lapszenizne.pl
ospfrydman.republika.pl
dursztyn.ugnowytarg.pl
rogoznik.bnx.pl
www.fotografie.nowytarg.pl
tsp.org.pl
janpaluch@o2.pl
gold-fotografia.pl
Czarna Góra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
Jurgów
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Niżne
Łapsze Wyżne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb